Afrička svinjska kuga (ASK) je virusna bolest koja pogađa domaće i divlje svinje, izazivajući visok nivo oboljenja i smrtnosti. Iako ne predstavlja opasnost za ljudsko zdravlje, ovaj virus nanosi ozbiljne ekonomske štete. Otkrijmo više o ovoj bolesti, njenim karakteristikama i mjerama prevencije.
ASK obično ima nekoliko oblika: perakutni, akutni, subakutni i hronični. Uzrok ove bolesti je virus složene građe koji pripada rodu Asfavirus, iz familije Asfaviridae. Prirodni domaćini su divlje svinje i artropodni vektori poput krpelja iz roda Ornithodorus.
Ovaj virus je izrazito zarazan i dugotrajan u okruženju, što ga čini izazovnim za suzbijanje. Na primjer:
- Infektivan je u sasušenoj krvi do 15 sedmica
- Infektivan je u fecesu 2-3 mjeseca
- U svinjcu može preživjeti do mjesec dana
- U mesnim proizvodima ostaje infektivan čak do 400 dana
- Svježe meso može biti infektivno do 5 dana
- Smrznuto meso zadržava infektivnost i do 3 godine
Virus se širi i održava putem različitih ciklusa:
- Silvatični ciklus, prisutan u istočnoj i južnoj Africi, uključuje divlje svinje i krpelje. Zaraženi krpelj prenosi virus divljim svinjama, uzrokująći viremiju. Ovaj ciklus pruža priliku za širenje virusa među krpeljima.
- Ciklus koji obuhvaća samo domaće svinje. Širenje virusa ovdje ovisi o kontaktu među svinjama i često je potican ljudskom aktivnošću, npr. premještanjem životinja.
- Mješoviti ciklus je značajan u područjima gdje se svinje drže na otvorenom. Divlje svinje igraju ključnu ulogu u održavanju virusa u prirodi.
Klinička slika varira ovisno o virulentnosti virusa i drugim faktorima. U perakutnom obliku, svinje pokazuju visoku temperaturu i letargiju, često umirući unutar 1-3 dana. U akutnom obliku, inkubacija traje 4-7 dana, a simptomi uključuju visoku temperaturu, ubrzano disanje i gubitak apetita. Subakutni i hronični oblik uzrokuju manje virulentne sojeve, s različitim vremenskim okvirima smrtnosti.
Budući da ne postoji cjepivo za ASK, mjere prevencije su ključne. Vlasnici farmi trebaju:
- Strogo provoditi biosigurnosne mjere
- Osigurati da svinje ne jedu neprovjerenu hranu
- Pravilno uklanjati otpad nastao tijekom klanja
- Odmah prijaviti veterinaru znakove bolesti
- Izolirati svinje od divljih životinja
- Kupovati svinje samo s pouzdanih farmi
- Ograničiti pristup farmi neovlaštenim osobama
Mjere prevencije su ključne za kontrolu širenja Afričke svinjske kuge, te se time osigurava očuvanje svinjogojstva i minimiziranje ekonomske štete.
Priredio Dr.Vet. Med
Zlatan Hasibović
Iz MKF “Lider” kažu da nude rješenje za sve izazove i potrebe poljoprivrede, bilo da je riječ o proizvodnji ili uslugama u ovom sektoru. Potvrđuju nam da se i oni oslanjaju na dugoročnu saradnju zasnovanu na obostranom povjerenju i partnerskom odnosu.
“Nudimo pakete finansijskih i besplatnih, nefinansijskih usluga prilagođen potrebama i interesima poljoprivrednika tokom cjelokupnog trajanja saradnje. Finansijski ih podržavamo u nabavci opreme i poljoprivrednih mašina, izgradnji ili adaptaciji objekata, nabavci stoke i peradi, sjemenskog/sadnog materijala, đubriva i stočne hrane te ostalih investicija vezanih za poljoprivredu ili kombinaciji navedenih namjena“, navode iz ove fondacije.
U paketu nefinansijskih usluga su savjetovanje, edukacija, asistencija, promocija, uvezivanje, razmjena iskustava i razvoj ideja. Također, razvili su i platformu za male privrednike Pravi lider, koja poljoprivrednicima omogućava besplatno oglašavanje proizvoda i usluga, pristup edukacijama, uspostavljanje novih partnerstava i pristup informacijama o svim aktuelnim sadržajima vezano za njihov biznis.