Veličina fonta:

A

A

A

Kako oporaviti poljoprivredno zemljište nakon poplava?!

Poljoprivredno zemljište predstavlja najvrijedniji resurs u svim oblicima poljoprivredne proizvodnje, bilo da se radi o biljnoj ili animalnoj djelatnosti. To je resurs od čijeg kvaliteta u velikoj mjeri ovisi kompletan uspjeh jedne proizvodnje. S time u vezi, vrlo bitno je konstantno održavati zadovoljavajući kvalitet zemljišta.

Ova aktivnost u toku cjelokupnog procesa proizvodnje iziskuje dodatne napore i finansijske troškove, koji naročito rastu ukoliko neki ekstremni faktor negativno djeluje na zemljište.
Jedan od vrlo destruktivnih faktora kako fizičkih tako i hemijskih osobina zemljišta su poplave. Uticaj poplava je mnogo jači posebno kada se radi o bujicama koje pored vodenih nanosa sa sobom nose i druge materijale i strukture koje dodatno afektuju zemljište.

Pitajte agronoma #Besplatno

U ovakvim stanjima tlo biva onečišćeno fekalnim vodama, gorivom i mazivima, biljnim ostacima, ostacima uginulih životinja i svim ostalim materijalima koje čovjek koristi u svakodnevnoj upotrebi. Tom prilikom zemljište gubi svoja korisna svojstva, kontaminira se, narušava se njegova struktura, gubi energija i dolazi do erozije najčešće obradivog sloja koji je i najkorisniji za poljoprivrednu proizvodnju.

Cilj proizvođača nakon namirivanja materijalne štete je što prije staviti u funkciju poljoprivredno zemljište. S druge strane dugotrajno onečišćenje zemljišta može dovesti do trajnog gubitka plodnosti tla te samim tim onemogućiti daljnje bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom.

Analiza stanja i uzorkovanje zemljišta


Nakon povlačenja vodenih i bujičnih nanosa pristupa se procjeni mogućeg uticaja poplave na zemljište. U ovome slučaju prvo je potrebno obratiti se nadležnim institucijama koje će putem svojih stručnih službi procijeniti uticaj poplave i narediti mjere u cilju revitalizacije tla.

Slika/ Uzorkovanje zemljišta (Izvor: wikipedia)


Najčešće se te mjere ogledaju u provođenju različitih analiza tla koje će skenirati novonastalu situaciju na poljoprivrednom zemljištu i dati preporuke za daljnje djelovanje.

Osnovne analize su najčešće usmjerene na analizu organske materije, analizu mikro i makroelemenata i pH analizu zemljišta. Ukoliko postoji sumnja na onečišćenje zemljišta teškim metalima ili biološkim ostacima kao i fekalnim vodama raditi će se dodatne mikrobiološke analize i analize na prisustvo teških metala.

Tekst pripremila: Agronom, LEJLA GRBO

Iz MKF “Lider” kažu da nude rješenje za sve izazove i potrebe poljoprivrede, bilo da je riječ o proizvodnji ili uslugama u ovom sektoru. Potvrđuju nam da se i oni oslanjaju na dugoročnu saradnju zasnovanu na obostranom povjerenju i partnerskom odnosu.

Nudimo pakete finansijskih i besplatnih, nefinansijskih usluga prilagođen potrebama i interesima poljoprivrednika tokom cjelokupnog trajanja saradnje. Finansijski ih podržavamo u nabavci opreme i poljoprivrednih mašina, izgradnji ili adaptaciji objekata, nabavci stoke i peradi, sjemenskog/sadnog materijala, đubriva i stočne hrane te ostalih investicija vezanih za poljoprivredu ili kombinaciji navedenih namjena“, navode iz ove fondacije.

U paketu nefinansijskih usluga su savjetovanje, edukacija, asistencija, promocija, uvezivanje, razmjena iskustava i razvoj ideja. Također, razvili su i platformu za male privrednike Pravi lider, koja poljoprivrednicima omogućava besplatno oglašavanje proizvoda i usluga, pristup edukacijama, uspostavljanje novih partnerstava  i pristup informacijama o svim aktuelnim sadržajima vezano za njihov biznis.

Podijeli na društvenim mrežama: