Veličina fonta:

A

A

A

KUGA MALIH PREŽIVARA

Bolest koja se geografski približava našoj državi: KUGA MALIH PREŽIVARA

Kada se pojavi neka bolest koja nije bila aktuelna na ovim područjima onda obično počnemo sa razmišljanjima zašto i kako se to desilo. Međutim, uvijek je bolje takve bolesti na vrijeme spriječiti, pogotovo kada se radi o oboljenju kakvo je kuga malih preživara.

Ovo oboljenje nam se geografski približava, no srećom nije još toliko blizu našoj državi iako je nedavno potvrđena njena pojava u Grčkoj i Rumuniji. Prije toga, 2018. godine je potvrđena u Bugarskoj i prije toga u Turskoj 2014 godine.

O bolesti

Kuga malih preživara je veoma zarazna virusna bolest malih i divljih preživara sa visokom smrtnosti. Čak 20 – 90% oboljelih životinja ugine. To nanosi znatne ekonomske štete pa se zbog toga prijavljuje Evropskoj  komisiji putem sistema za prijavu bolesti životinja (ADNS) i Svjetskoj organizaciji za zdravlje životinja (OIE). OIE i FAO su poduzeli znatne mjere na iskorjenjivanju ove bolesti.

Kuga malih preživara je virusna zarazna bolest ovaca, koza te povremeno divljih preživača uzrokovana virusom iz porodice Paramyxoviridae iz grupe Morbilivirusa.

Bolest je prvi put potvrđena na Obali Slonovače još davne 1942 godine, a endemska je u Istočnoj Africi, Bliskom istoku, Arapsokm poluotoku i u Indiji. Ipak, kao što smo već rekli, 2014. je potvrđena u Turskoj, 2018. u Bugarskoj i nedavno u Grčkoj i Rumuniji.

Kako farmeri mogu prepoznati kugu malih preživara?

Za kugu malih preživara su karakteristični slijedeći znaci:

  • Iznenada pojava depresije
  • Groznica
  • Isjedak iz očiju i nosa koji je u početku rijedak i providan, a kasnije postaje žućkast i gust
  • Poremećeno disanje
  • Kašalj
  • Proljev izrazito neugodnog mirisa
  • I visoka stopa smrtnosti.

Kako se virus prenosi?

Virus se najviše prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom životinjom. Iscjedak iz očiju i nosa, izmet, kapljice koje životinja raznosi kašljanjem i kihanjem su visoko zarazne i većina životinja koje su u kontaktu sa zaraženom životinjom oboli. Osim direktnog kontakta sumnja se da se bolest može prenositi preko zajedničkih pojila, hranilica i stelje.

Ćovjek ne može oboljeti, ali može biti faktor u prenošenju bolesti prenoseći zaraženi materijal na cipelama, gumama od vozila, odjeći, veterinarskim intrumentima i slično. Srećom indirektni način prenošenja je jako rijedak jer virus kuge malih preživara, kao i njegov bliski srodnik virus goveđe kuge, ne može preživjeti dugo izvan domaćina.

Šta farmeri mogu uraditi da spriječe dolazak i širenje kuge malih preživara?

Kao što smo na početku rekli najvažnija je dobra prevencija. Naravno veterinarske službe trebaju raditi svoj posao, ali i farmeri mogu mnogo doprinijeti u prevenciji prije svega dolaska bolesti na područje BIH, ali i u slučaju da dođe u našu državu zaustavljanju širenja.

Šta to sve farmeri mogu uraditi:

  • Pobrinuti se za higijenu životinja
  • Pratiti redovno zdravstveno stanje životinja
  • Ne nabavljati životinje iz država ili regija u kojima je bolest već potvrđena
  • Poštovati zakone o uvozu životinja
  • Sve životinje koje se nabave držati u karantenu prije priključivanja matičnom stadu
  • Imati posebnu odjeću, obuću i opremu za rad sa životinjama u karantenu, a posebnu za rad za ostalim životinjama
  • Obavjestiti veterinara u slučaju sumnje na pojavu bolesti.

I za kraj ovog teksta da napomenemo da opasnost nije neposredna, ali da je dobro biti oprezan.

Priredio Dr.Vet. Med
Zlatan Hasibović

Iz MKF “Lider” kažu da nude rješenje za sve izazove i potrebe poljoprivrede, bilo da je riječ o proizvodnji ili uslugama u ovom sektoru. Potvrđuju nam da se i oni oslanjaju na dugoročnu saradnju zasnovanu na obostranom povjerenju i partnerskom odnosu.

Nudimo pakete finansijskih i besplatnih, nefinansijskih usluga prilagođen potrebama i interesima poljoprivrednika tokom cjelokupnog trajanja saradnje. Finansijski ih podržavamo u nabavci opreme i poljoprivrednih mašina, izgradnji ili adaptaciji objekata, nabavci stoke i peradi, sjemenskog/sadnog materijala, đubriva i stočne hrane te ostalih investicija vezanih za poljoprivredu ili kombinaciji navedenih namjena“, navode iz ove fondacije.

U paketu nefinansijskih usluga su savjetovanje, edukacija, asistencija, promocija, uvezivanje, razmjena iskustava i razvoj ideja. Također, razvili su i platformu za male privrednike Pravi lider, koja poljoprivrednicima omogućava besplatno oglašavanje proizvoda i usluga, pristup edukacijama, uspostavljanje novih partnerstava  i pristup informacijama o svim aktuelnim sadržajima vezano za njihov biznis.

Podijeli na društvenim mrežama: