Kada smo provjerili strukturu objekta, očistili ga i osušili, možemo pristupiti dezinfekciji. Poplave stvaraju idealne uvjete za razmnožavanje patogenih mikroorganizama, pa je poželjno obaviti temeljitu dezinfekciju objekta prije ponovnog uvođenja životinja, kako bismo zaštitili njihovo zdravlje. Provedba dezinfekcije zahtijeva nekoliko koraka kako bi se prostor temeljito očistio od patogenih organizama i stvorili uvjeti za sigurno okruženje:
Priprema površina za dezinfekciju
Prije samog postupka dezinfekcije, važno je temeljito očistiti sve površine koje će se tretirati, uklanjajući vidljive tragove blata, organskog otpada i drugih nečistoća. Dezinfekcijska sredstva mogu biti neučinkovita ako se nanose direktno na prljave površine, jer prljavština sprječava njihovo potpuno djelovanje.
Odabir dezinfekcijskog sredstva
Važno je odabrati dezinfekcijsko sredstvo koje je učinkovito protiv širokog spektra bakterija, virusa, gljivica i drugih mikroorganizama. Preporučuje se korištenje proizvoda koji su sigurni za životinje i okoliš, posebno ako će životinje ubrzo biti vraćene u objekte. Neka sredstva, kao što su oni na bazi klora, djelotvorna su, ali ih je potrebno primjenjivati pažljivo i prema uputama kako bi se izbjegla iritacija ili toksični učinci.
Primjena dezinfekcijskih sredstava
Dezinfekcija se može provoditi prskanjem, trljanjem ili pomoću raspršivača, ovisno o vrsti sredstva i površinama koje se tretiraju. Prskanje velikih površina omogućava ravnomjerno nanošenje sredstva, dok je za manje ili teško dostupne površine preporučljivo koristiti krpe natopljene dezinfekcijskim sredstvom. Na površinama koje su bile u dužem kontaktu s vodom ili organskim materijalom poželjno je primijeniti koncentriraniji sloj sredstva.
Vrijeme djelovanja
Svako dezinfekcijsko sredstvo ima preporučeno vrijeme djelovanja koje se mora poštovati kako bi bilo učinkovito. Nakon što se sredstvo nanese, potrebno ga je ostaviti da djeluje određeni vremenski period, što može varirati od nekoliko minuta do više sati, ovisno o sredstvu i stupnju kontaminacije.
Ispiranje površina (ako je potrebno)
Nakon dezinfekcije, ako se koriste sredstva koja ostavljaju zaostale kemikalije ili mirise, preporučuje se ispiranje površina čistom vodom kako bi se uklonili svi tragovi koji bi mogli iritirati životinje ili stvoriti neugodne uvjete za boravak. Posebnu pažnju treba posvetiti podnim površinama i mjestima gdje će životinje imati najbliži kontakt.
Provjera i prozračivanje
Nakon dezinfekcije, objekt treba dobro prozračiti kako bi se uklonili ostaci mirisa dezinfekcijskih sredstava i osigurao svježi zrak. Ventilacija će također pomoći u dodatnom isušivanju objekta, što je ključno za sprječavanje ponovnog stvaranja vlage i plijesni.
Provedbom ovih koraka, objekti se pripremaju za sigurno korištenje, minimizirajući rizik od bolesti i infekcija među životinjama te osiguravajući uvjete za njihov zdrav oporavak i boravak.
Priredio Dr.Vet. Med
Zlatan Hasibović
Iz MKF “Lider” kažu da nude rješenje za sve izazove i potrebe poljoprivrede, bilo da je riječ o proizvodnji ili uslugama u ovom sektoru. Potvrđuju nam da se i oni oslanjaju na dugoročnu saradnju zasnovanu na obostranom povjerenju i partnerskom odnosu.
“Nudimo pakete finansijskih i besplatnih, nefinansijskih usluga prilagođen potrebama i interesima poljoprivrednika tokom cjelokupnog trajanja saradnje. Finansijski ih podržavamo u nabavci opreme i poljoprivrednih mašina, izgradnji ili adaptaciji objekata, nabavci stoke i peradi, sjemenskog/sadnog materijala, đubriva i stočne hrane te ostalih investicija vezanih za poljoprivredu ili kombinaciji navedenih namjena“, navode iz ove fondacije.
U paketu nefinansijskih usluga su savjetovanje, edukacija, asistencija, promocija, uvezivanje, razmjena iskustava i razvoj ideja. Također, razvili su i platformu za male privrednike Pravi lider, koja poljoprivrednicima omogućava besplatno oglašavanje proizvoda i usluga, pristup edukacijama, uspostavljanje novih partnerstava i pristup informacijama o svim aktuelnim sadržajima vezano za njihov biznis.