U noći 4. oktobra 2024. godine, gradove Jablanica, Konjic i Fojnica zadesile su razorene poplave, koje su, nažalost, oduzele ljudske živote. Ovaj nemilosrdni udar prirode pogodio je ne samo ljude već i životinje, nanoseći ogromnu štetu na farmama i objektima koji su im pružali utočište. S tugom i suosjećanjem bilježimo gubitke, ali i sa nadom gledamo naprijed, u vjeri da će zajedničkim naporima i solidarnošću obnoviti svaki izgubljeni kutak.
Kako bismo obnovili život i sigurnost na pogođenim farmama, nužno je poduzeti ciljane mjere prije njihovog ponovnog pokretanja. Ove mjere uključuju sanaciju i zaštitu objekata, obnavljanje infrastrukture te osiguranje uvjeta koji će omogućiti nastavak rada, uz smanjenje rizika od budućih prirodnih katastrofa.
Provjeriti da li je voda nanijela štetu strukturi objekta
Strukturalna sigurnost objekata predstavlja ključnu stavku u obnovi pogođenih farmi jer poplave, naročito one koje nose velike količine drveća i kamenja, mogu ozbiljno narušiti stabilnost zidova, temelja i podova. Iako ovi pregledi zahtijevaju stručnost arhitekata i građevinskih inženjera, važno je naglasiti osnovne stavke koje treba provjeriti. Zidovi i podovi često izgledaju stabilno na prvi pogled, ali u stvarnosti mogu biti oslabljeni do tačke mogućeg urušavanja.
Također, erozija tla ispod objekta može ugroziti stabilnost cijele konstrukcije. Stoga je od presudne važnosti da ove procjene izvrši kvalifikovana osoba, kako bi se osigurala trajna i sigurna obnova.
Očistiti objekat
Nakon što smo provjerili sigurnost objekta, pristupamo njegovom čišćenju. Poplave, kao što smo već spomenuli, sa sobom donose ne samo velike količine zemlje, kamenja i drveća, već i uginule životinje, što čišćenje čini izuzetno zahtjevnim zadatkom. Ipak, bez temeljitog čišćenja, nije moguće nastaviti s daljnjim koracima obnove.
Isušiti vlagu
Objekti s prevelikom vlagom nisu pogodni za život životinja, jer visoka vlažnost zraka pogoduje razvoju respiratornih bolesti. Nakon poplava, vlaga se često uvlači u zidove objekta, što može dovesti do pojave plijesni. Zato je isušivanje prostora važan korak kako bi se stvorili zdraviji uvjeti za životinje.
Priredio Dr.Vet. Med
Zlatan Hasibović
Iz MKF “Lider” kažu da nude rješenje za sve izazove i potrebe poljoprivrede, bilo da je riječ o proizvodnji ili uslugama u ovom sektoru. Potvrđuju nam da se i oni oslanjaju na dugoročnu saradnju zasnovanu na obostranom povjerenju i partnerskom odnosu.
“Nudimo pakete finansijskih i besplatnih, nefinansijskih usluga prilagođen potrebama i interesima poljoprivrednika tokom cjelokupnog trajanja saradnje. Finansijski ih podržavamo u nabavci opreme i poljoprivrednih mašina, izgradnji ili adaptaciji objekata, nabavci stoke i peradi, sjemenskog/sadnog materijala, đubriva i stočne hrane te ostalih investicija vezanih za poljoprivredu ili kombinaciji navedenih namjena“, navode iz ove fondacije.
U paketu nefinansijskih usluga su savjetovanje, edukacija, asistencija, promocija, uvezivanje, razmjena iskustava i razvoj ideja. Također, razvili su i platformu za male privrednike Pravi lider, koja poljoprivrednicima omogućava besplatno oglašavanje proizvoda i usluga, pristup edukacijama, uspostavljanje novih partnerstava i pristup informacijama o svim aktuelnim sadržajima vezano za njihov biznis.