Veličina fonta:

A

A

A

Važnost zdravlja papaka kod mliječnih krava

Image by Stephan und Tina Forstmann from Pixabay

Kod životinja na ispaši bolesti papaka su rijetke, ali to ne možemo reći i za životnje koje se nalaze u stajskom uzgoju.  A zdravlje papaka ima jako važnu ulogu u obezbjeđivanju visokog proizvodnog potencijala i dobrog blagostanja životinja. Slabo stanje i oboljenja papaka se mogu odraziti i na opšte zdravstveno stanje životinje, a i na njenu proizvodnost. Zbog toga je jako važno voditi računa o njihovom zdravlju.

Korekciju papaka treba raditi:

  • 3-4 puta godišnje kod krava u stajskom uzgoju
  • 1-2 puta godišnje kod krava na ispaši

Važno je održavati higijenu između papaka jer to je mjesto gdje su infekcije najčešće.

Najčešće bolesti papaka

  • Panaricij

Obole većinom goveda, naročito bikovi koji imaju jaka zadebljanja kože među papcima (limax). Proces obično počinje na koži među papcima ili na koži krune, a može nastati i kao komplikacija čira tabana, te gnojno šuplje stijene papka. Predispoziciju za bolest stvaraju mehanički i hemijski nadražaji, te ozljede kože (vlaga, prljavština, rane), te hrana deficitarna kalcijem.

Panaricij je akutna ograničena ili difuzna gnojno nekrotična upala kože ili potkožja u području međupapčanog prostora, krune ili mekuša. Proces ima tendenciju ulaska u dublje slojeve, postepeno zahvaćajući tkiva dubokog sagibača prsta, distalnu tendovaginu, ligamente, krunsku, papučnu kost i papčani zglob.

Teška hromost je prvi simptom, a kod težih slučajeva dolazi do čestog ležanja, gubitka na tjelesnoj masi i do smanjene proizvodnje mlijeka.

Prognoza je povoljna ukoliko se na vrijeme primjete simptomi, a kako vrijeme prolazi prognoza postaje sve nepovoljnija.

  • Specifično traumatski čir papka po Rusterholtzu

U gotovo 100% slučajeva traumatskog čira on se javlja na vanjskim papcima stražnjih nogu. Traumatski čir može se javiti na prednjim nogama ali rijetko, i to na unutarnjim papcima koji rastu brže od vanjskih. Vanjski papci stražnjih nogu rastu brže od unutrašnjih papaka, i što više rastu nose veću težinu.

IMATE PITANJE ZA VETERINARA

Traumatski čir je nezarazna ozljeda živog dijela papka, tzv. koriuma, nastala uglavnom kao posljedica preraslosti papaka.

U početku se mogu primjetiti manji problemi sa hodom i stajanjem koji vremenom mogu prerasti u izrazitu hromost. Bolest se obično primjećuje tek kada već dođe do komplikacija.

  • Laminitis

Laminitis je akutna, subakutna ili hronična difuzna aseptična upala nokatnog i postranog papčanog korijuma. Od akutnog oblika obično obolijevaju mlađa, a od hroničnog oblika starija goveda. Oboljele životinje se nerado kreću, hod im je kao sapet i, zbog bolova, pogrbljen, a ako su oboljeli papci prednjih nogu onda životinje zauzimaju i specifičan stav: Prednje noge izbace ispred sebe da bi se više odlonile na petni dio (jer je proces u nokatnom dijelu, a zadnje noge podvuku pod tijelo – jer tako još više rasterećuju bolesne papke prednjih nogu).

Za liječenje je i ovdje vrlo važna rana dijegnoza.

Posljedice oboljenja papaka

Oboljenja papaka kod proizvodnih goveda nanose jako velike ekonomske štete, a osim novca koji se potroši direktno na njihovo liječenje štete nastaju i zbog:

  • Smanjenja proizvodnje mlijeka – osim lošeg opšteg zdravstvenog stanja koje je samo po sebi uzrok smanjenja proizvodnje mlijeka, životinje rijeđe i manje jedu i manje piju vode jer više vremena provode ležeći. To negativno utiče na proizvodnju mlijeka.
  • Manji reproduktivni uspjeh – stres izazvan jakim bolom je jedan od činioca smanjenog reproduktivnog uspjeha. Drugi činioc je sve lošije opšte zdravstveno stanje životinje.

Glavni uzroci problema sa papcima

Većina problema su papcima nastaje zbog:

  • Lošeg upravljanja štalom. Nedovoljno brige o higijeni unutar štale kao i prevelika vlaga mogu uticati na pojavu pojedinih oboljenja papaka;
  • Problemi sa ishranom – čir po Rusterholtzu je češći kod izrazito teških životinja, a često i prevelika koncentracija koncentratnih hraniva može dovesti do laminitisa;
  • Ne možemo isključiti ni unutrašnje faktore kao što su genetika i uzrast. Starije krave, ali i krave određenih pasmina su podložnije bolestima papaka.

Prevencija oboljenja papaka

Prevencija oboljenja papaka je u stvari raditi sve suprotno od onoga što smo napisali u glavnim uzrocima oboljenja papaka.

  • Konstantno raditi na poboljšavanju zoohigijenskih uslova u štali – higijena i količina vlage u štali nije važna samo za zdravlje papaka, nego i za ukupno zdravlje životinje. Zbog toga je to nešto na čemu treba uvijek i konstantno raditi.
  • Unaprijeđivanje ishrane životinja – osim što treba paziti na to da se životinje hrane sa dovoljnom količinom koncentratnih hraniva, treba voditi računa i da se sa istim hranivima i ne pretjeruje. Ishrana mora bogata i vlaknima, ali i vitaminimima i mineralima koji su jako važni za razvoj papka.
  • Redovna korekcija papaka – kao što smo već naveli, životinjama koje su u štalskom uzgoju treba raditi korekciju papaka 3-4 puta godišnje, a životinjama na ispaši 1-2 puta godišnje;
  • Redovna dezinfekcija papaka;
  • Redovno praćenje ponašanja i izgleda životinja.

U slučaju pojave problema preporučuje se traćiti pomoć doktora veterinarske medicine.

Priredio Dr.Vet. Med
Zlatan Hasibović

Iz MKF “Lider” kažu da nude rješenje za sve izazove i potrebe poljoprivrede, bilo da je riječ o proizvodnji ili uslugama u ovom sektoru. Potvrđuju nam da se i oni oslanjaju na dugoročnu saradnju zasnovanu na obostranom povjerenju i partnerskom odnosu.

Nudimo pakete finansijskih i besplatnih, nefinansijskih usluga prilagođen potrebama i interesima poljoprivrednika tokom cjelokupnog trajanja saradnje. Finansijski ih podržavamo u nabavci opreme i poljoprivrednih mašina, izgradnji ili adaptaciji objekata, nabavci stoke i peradi, sjemenskog/sadnog materijala, đubriva i stočne hrane te ostalih investicija vezanih za poljoprivredu ili kombinaciji navedenih namjena“, navode iz ove fondacije.

U paketu nefinansijskih usluga su savjetovanje, edukacija, asistencija, promocija, uvezivanje, razmjena iskustava i razvoj ideja. Također, razvili su i platformu za male privrednike Pravi lider, koja poljoprivrednicima omogućava besplatno oglašavanje proizvoda i usluga, pristup edukacijama, uspostavljanje novih partnerstava  i pristup informacijama o svim aktuelnim sadržajima vezano za njihov biznis.

Podijeli na društvenim mrežama: